ورود |عضويت چهارشنبه 29 خرداد ماه 1398

 ازدواج در اسلام‏

اسلام ازدواج را امرى مقدس مى‏داند، بر خلاف مسيحيت كه مجرد بودن را ارزش مى‏داند و لذا پاپ و روحانيون مسيحى نبايد ازدواج كنند و جواز ازدواج براى مسيحيان بخاطر جلوگيرى از فساد بيشتر و به اصطلاح دفع افسد به فاسد است. درباره‏ى ازدواج، روايات بسيارى آمده است كه به چند مورد آن اشاره مى‏كنيم:

* امام صادق عليه السلام فرمود: توسعه‏ى زندگى، در سايه‏ى ازدواج است.

* كسى كه از ترس فقر ازدواج نكند، به خداوند سوءظن برده است.

* دوركعت نماز كسى كه همسر دارد، بهتراز هفتاد ركعت نماز كسى‏است كه همسر ندارد. «1»

فوائد ازدواج‏

1. انس و آرامش‏

قرآن مى‏فرمايد: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً» «2»:

 از نشانه‏هاى خدا آن است كه از جنس خودتان همسرانى آفريد تا در نزد آنان آرامش يابيد و ميان شما مودّت و رحمت قرار داد.

يكى از نيازهاى بشر انس و الفت است و لذا تنهايى براى او دشوار است و نياز به كسى دارد كه امين و غم خوار و مهربان و رازدار او باشد تا با او انس بگيرد و عشقش را خالصانه نثار او كند. بهترين فردى كه مى‏تواند اين نياز را تامين كند همسر است، چه زن و چه شوهر. قرآن از ميان فوائد بسيار ازدواج، تنها اين مورد را نام برده كه معلوم مى‏شود مهم‏ترين فائده است.

2. حفظ عفت و مصونيت از گناه‏

رسول خدا صلى الله عليه و آله در يك روايت فرمود: «مَنْ تَزَوَّجَ فقد أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ» «3»

 هر كس ازدواج كند نيمى از دينش را حفظ كرده است.

 3. سلامتى جسم و روان‏

دانشمندان مى‏گويند: ارضاى صحيح و به موقع غريزه جنسى براى سلامت جسم و جان يك ضرورت است و ترك آن باعث بيمارى‏هاى روانى و امراضى از قبيل ضعف اعصاب، اضطراب، افسردگى، يأس، تشنج، تندخويى، بدبينى، گوشه‏گيرى و گاهى سوء هاضمه و سردرد مى‏شود. «5»

 

4. بقاى نسل‏

بقاى نسل بشر در گرو ازدواج و زناشويى است و در اسلام امر تربيت نسل يكى از وظايف والدين شمرده شده كه در قيامت مورد بازخواست قرار مى‏گيرد.

5. استقلال‏

دختر و پسر، قبل از ازدواج جزئى از خانواده و تابع والدين محسوب مى‏شوند، در حالى كه پس از ازدواج، به طور مستقل تصميم مى‏گيرند و مسئوليت مى‏پذيرند.

6. امنيت جامعه‏

اگر بنياد خانواده مستحكم باشد، از فساد، طغيان، قتل و سرقت، جنايت و تجاوز به عنف و خودكشى تا حدّ زيادى كاسته مى‏شود، چون اكثر اين موارد از افرادى سر مى‏زند كه از كانون گرم خانواده محرومند. «6»

 ويژگى‏هاى همسر خوب‏

1. دين و ايمان‏

الف. قرآن مى‏فرمايد: «و لا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكاتِ حَتّى يُؤمِنَّ وَ لأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِن مُشْرِكَةٍ و لو أعْجَبَتْكُمْ و لا تُنْكِحُوا المُشرِكِينَ حَتّى يُؤمِنُوا وَ لَعَبْدٌ مُؤمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ و لو أعْجَبَكُمْ اولئِكَ يَدْعُونَ الَى النّارِ وَ اللّهُ يَدْعُوا إِلَى الْجَنَّةِ» «7»

و با زنان مشرك ازدواج نكنيد مگر آنكه ايمان بياورند و همان كنيزى با ايمان بهتر از زن آزاد مشرك است هر چند از (زيبايى) او به شگفت آييد و به مشركان زن ندهيد مگر آنكه ايمان بياورند و همانا برده مؤمن بهتر از آزاد مشرك است هر چند از (مال و زيبايى) او شگفت زده شويد.

ب. امام صادق عليه السلام فرمود: «إِذَا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ الْمَرْأَةَ لِجَمَالِهَا أَوْ مَالِهَا وُكِلَ إِلَى ذَلِكَ وَ إِذَا تَزَوَّجَهَا لِدِينِهَا رَزَقَهُ اللَّهُ الْجَمَالَ وَ الْمَالَ» «8»؛

 هنگامى كه مرد به خاطر مال و جمال زن با او ازدواج كند، به همان واگذار مى‏شود وهرگاه به خاطر دينش با او ازدواج كند، خداوند مال و جمال را رزق او مى‏سازد.

 

 

2. اخلاق خوب و خوش‏

امام رضا عليه السلام در جواب يكى از يارانش كه نوشته بود قصد ازدواج با كسى را دارم كه خوش اخلاق نيست، فرمودند: اگر بد اخلاق است با او ازدواج نكن. «9»

اخلاق در زندگى باعث شيرينى زندگى و رشد خانواده مى‏شود. امورى همچون: راستگويى، امانتدارى، خوش زبانى، خيرخواهى، گذشت و ايثار، بردبارى، وظيفه‏شناسى، نجابت، كم‏توقعى، نرم‏خوئى، و ... امتيازات يك انسان است كه اسلام به آنها اهميت داده است.

3. اصالت خانوادگى‏

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «أيُّها النَّاسُ ايَّاكُم و خَضْرَاءَ الدِّمَن. قيل يا رسولَ اللَّهِ و ما خَضْرَاءُ الدِّمَنِ؟ قالَ: المَرأةُ الحَسْنَاءُ فى مَنْبِتِ السَّوْءِ» «10»؛

 مردم از سبزه‏هايى كه بر زباله مى‏رويد بپرهيزيد. گفتند: يا رسول اللّه مراد چيست؟ فرمود: زنان زيبارويى كه در خانواده‏اى ناپاك روئيده‏اند.

4. سواد و تحصيلات

علم و دانش براى انسان يك كمال و براى همسر يك مزيت است. با فرد باسواد زودتر مى‏شود به تفاهم رسيد و برنامه‏هاى بهترى براى آينده ريخت. البتّه هر باسوادى، باتدبير نيست. متاسفانه مدارس و دانشگاه‏ها در كشور ما درس زندگى نمى‏دهند.

5. سلامت جسم

سلامت جسم از نعمتهاى بزرگ الهى و از مزاياى يك همسر است. در

روايت است با كسانى كه بيماريهاى مسرى دارند ازدواج نكنيد. البته ازدواج با ايثارگران جانباز، لياقت و شايستگى و از خودگذشتگى مى‏خواهد.

6. تناسب سنى‏

انسان در سنين مختلف حالات متفاوت دارد. تمايلات جنسى نيز در هر سنى يكسان نيست، پس بايد بين سن دختر و پسر تفاوت فاحش نباشد، كه زندگى را با مشكلاتى روبرو مى‏كند.

 

مهريه‏

1. مرد براى اثبات صداقت خويش، مهريه را نثار زن مى‏كند و لذا به آن صداق مى‏گويند و پشتوانه زن است در طول زندگى و پس از طلاق يا مرگ همسر.

2. مقدار مهر در اسلام تعيين نشده، اما در احاديث از مهريه‏هاى سنگين مذمّت شده و چنين آمده است كه مهريه زياد مايه كينه و عداوت مى‏شود. «11»

3. مرد بايد سعى كند در اولين فرصت كه تمكن پيدا كرد مهريه زن را بپردازد.

4. زن مالك مهر است و هر كارى بخواهد مى‏تواند با آن بكند، ببخشد يا تجارت كند.

5. در روايات، به مردى كه قصد دادن مهريه را نداشته باشد، سارق و زناكار اطلاق شده است. «12»

جهيزيه‏

1. داماد، نه شرعا و نه قانونا حق مطالبه جهاز را ندارد، گرچه مرسوم است كه خانواده عروس اسباب و لوازم زندگى را خريدارى مى‏كنند.

2. جهاز براى تامين آسايش دو زوج جوان است، نه فخرفروشى و خودنمايى.

3. ليست جهاز حضرت فاطمه:

1- يك پيراهن 2- يك روسرى بزرگ 3- يك حُلّه سياه 4- دو عدد تشك، 5- يك تختخواب از ليف خرما 6- چهار عدد بالش 7- يك حصير 8- يك آسياب دستى 9- يك كاسه مسى 10- يك مشك چرمى 11- يك طشت لباسشويى 12- يك كاسه شير 13- يك ظرف آبخورى 14- يك پرده 15- يك آفتابه 16- يك كوزه 17- يك پوست براى فرش 18- دو كوزه سفالين 19- يك عبا

مراسم عقد و عروسى‏

در اسلام سفارش شده مراسم عقد و عروسى با حضور مردم و همراه با شادى برگزار شود. رسول خدا صلى الله عليه و آله عقد فاطمه زهرا عليها السلام را در مسجد، در حضور انصار و مهاجرين اجرا كردند و دستور دادند بين حاضرين خرما پخش كنند.هنگام عروسى حضرت زهرا عليها السلام رسول خدا صلى الله عليه و آله به همسرانش فرمود:

فاطمه را آرايش كنيد و خوشبو سازيد، اطاقش را فرش كنيد تا او را به خانه شوهر بفرستيم. «13»

همچنين به زنان مهاجر و انصار فرمود: فاطمه را تا خانه شوهر همراهى كنيد و شادى كنيد، ليكن مواظب باشيد چيزى نگوئيد كه خدا بدان راضى نباشد

ازدواج در قرآن

وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَ إِمَآئِكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَآءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ‏

«سوره نور/32»

پسران و دختران بى‏همسر و غلامان و كنيزان شايسته (ازدواج) خود را همسر دهيد. اگر تنگدست باشند، خداوند از فضل خود بى نيازشان مى‏گرداند و خداوند، گشايشگر داناست.

 پيام‏هاي آيه:

1- خانواده و جامعه، مسئول ازدواج افراد بى‏همسر است. «و انكِحوا»

2- ازدواج در اسلام، امرى مقدّس و مورد تأكيد است. «و انكحوا»

3- لازم نيست خواستگارى، از طرف خاصّى باشد، هر يك از طرفين ازدواج مى‏توانند پيشقدم شوند. «و انكحوا»

4- تنها سفارش به ترك نگاه حرام، كافى نيست، براى ازدواج جوانان بايد اقدام كرد. «يَغضّوا، يَغضُضن، انكحوا»

5- زنان بيوه را همسر دهيد. «و انكِحوا الايامى» ( «ايامى‏»، شامل آنان نيز مى‏شود.)

6- داشتن صلاحيّت، شرط ازدواج است. «والصّالحين» (يعنى بايد طرفين صلاحيّت اداره زندگى مشترك را داشته باشند.)

7- اقدام جامعه براى عروس و داماد كردن افراد صالح، تشويقى است كه جوانان لاابالى و هرزه نيز خود را در مدار صالحان قرار دهند. «والصّالحين ...» (بنا بر اين كه مراد از صلاحيّت، صلاحيّت اخلاقى و مكتبى باشد.)

8- در تأمين نيازهاى جنسى، فرقى ميان انسان‏ها نيست. (زن، مرد، غلام و كنيز) «منكم، عبادكم، امائكم»

9- فقر، نبايد مانع اقدام در امر ازدواج شود. «ان يكونوا فقراء ...»

10- در صورت فقر، به ازدواج‏ اقدام كنيد و بر خدا توكّل نماييد. «يُغنِهم اللّه»

11- فقر، براى عروس وداماد عيب نيست. «ان يكونوا فقراء ...»

 

12- خداوند، تأمين زندگى عروس و داماد را وعده داده است و ازدواج، وسيله وسعت و بركت زندگى است.

«يغنهم اللّه»

13- تحقّق وعده‏هاى الهى از سرچشمه‏ى فضل بى پايان اوست. «فضله- واسع»

14- رشد و توسعه‏اى كه خداوند نصيب بندگانش مى‏فرمايد، بر اساس علم و حكمت اوست. «واسعٌ عليم»

 

تفسير سوره نور، ص:50 -57    حجه الاسلام قرائتي

پي نوشت ها:

(1). مجموعه روايات از تفسير نورالثقلين مى‏باشد

(2). روم، 21

(3). كافى، ج 5، ص 328

(4). النوادر راوندى، ص 12

(5). انتخاب همسر، امينى، ص 26

(6). انتخاب همسر، ص 29

(7). بقره، 221(8). كافى، ج 5، ص 333

(9). كافى، ج 5، ص 563

(10). كافى، ج 5، ص 332                            (11). مكارم‏الاخلاق، ص 237

(12). وسائل، ج 15، ص 21                          (13). بحار، ج 43، ص 131

 
Copyright (c) 1398/03/29 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا