ورود |عضويت چهارشنبه 07 آبان ماه 1399
شرح خبر
99/07/23

بازدید از مزارع پرورش شترمرغ فشارک بخش کوهپایه


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان آقای مهندس مرادمند از مزرعه پرورش شترمرغ فشارک بخش کوهپایه در شهرستان اصفهان بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان؛ ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان آقای مهندس مرادمند، معاونت تولیدات دامی، مسئول آب و خاک و معاونت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان به همراه  معاونت فنی اجرایی شهرستان، مسئولین ادارات بهبود تولیدات دامی، آب و خاک ، حراست شهرستان و مسئول مرکز کوهپایه از یکی از مزارع پرورش شترمرغ فشارک منطقه کوهپایه به ظرفیت 100 قطعه  مولد در زمینی به مساحت یک هکتار بازدید نمودند.

همچنین در حین بازدید خواستار چاره اندیشی جهت رفع مشکلات و موانع در زمینه توسعه این واحد شد که مقرر گردید موضوع پیگیری شود.

شترمرغ پرنده ای چندمنظوره می باشد که تقریباً تمام اجزای آن مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه پرورش و نگهداری آن نسبت به سایر طیور پایین‌تر است ، سرعت رشد سریعی دارد (پس از یک ماهگی، روزی یک سانتیمتر رشد کرده و در سن ده ماهگی، قابل کشتار است) و شترمرغ در میان طیور بیشترین مقاومت را دربرابر بیماری و شرایط محیطی دارد و این پرنده رشد سریعی دارد، پرورش تجاری شترمرغ امروزه به صورت معنی­ دارتری گسترش يافته و به دلايل زير مورد استقبال پرورش دهندگان دام و طيور قرار گرفته است:

3 گوشت قرمز شترمرغ در واقع شبيه گوشت گوساله است با اين مزيت که از لحاظ کم بودن کلسترول و چربی شبيه گوشت مرغ و ماهی و از لحاظ پروتئين بالا با گوشت گوساله مقايسه می‌شود. هر ۵ شترمرغ پرواری برابر يک گوساله پرواری گوشت توليد می‌کند.

3 پوست چرم مانند اين پرنده مورد استفاده قرار می‌گيرد. چربی طبيعی که در پوست شترمرغ وجود دارد باعث انعطاف پذيری و مقاوم بودن آن در مقابل خشکی و ترک خوردگی می‌شود. از پوست شترمرغ برای دوخت لباس و در صنايع کفش و کيف استفاده می‌شود. ميزان پوست هر شتر مرغ ۱۳ فوت مربع (۵/۳ متر مربع) است.

3پر شترمرغ که معمولاً هر سال ۲ بار از بدن پرنده چيده می‌شود جمعاً در سال حدود يک کيلوگرم پر استحصال می‌شود که هر کيلوگرم آن با قیمت زیادی در بازارهای جهانی خريد و فروش می‌شود، از اين پرها در کارهای زينتی و يا تهيه جاروهای گران قيمت استفاده می‌شود. پر شترمرغ علاوه بر گرد و غبار معمولی به علت داشتن خاصيت الکترواستاتيک قادر است تمام ذرات را به خود جذب کند.

3تخم شترمرغ نيز يکی از فرآورده‌های پرمصرف در جهان است. هر تخم شترمرغ بیش از یک ۱٫۵ کيلوگرم وزن دارد و حدود ۲۴ عدد تخم ‌مرغ معمولی است و طعم آن شيرين تر از تخم مرغ است. پوسته تخم شترمرغ به اندازه ظروف چينی محکم است و هنرمندان و صنعتگران آنرا رنگ آميزی کرده و يا با جواهرات مختلف تزئين می‌کنند.

3روغن شتر مرغ در صنايع آرايشی استفاده می‌شود و هر شترمرغ حدود شش ليتر روغن توليد می‌کند.

3 استفاده‌های پزشکی از فرآورده‌های شترمرغ مانند استفاده از غضروف پای شترمرغ جهت تعويض غضروف پای انسان، مغز شترمرغ نوعی آنزيم توليد می‌کند که برای درمان برخی بيماری­ ها مفید است و همچنین قرنيه چشم شترمرغ بهترين انتخاب برای پيوند و جايگزينی قرنيه چشم انسان را دارد می­ توان نام برد.

3ضریب تبدیل شترمرغ نسبت به گاو یک به شش می­ باشد.

3 ارزش گوشت، چرم، پر و تخم شتر مرغ نسبت به سایر دام­ ها بیشتر می ­باشد.

3 مقاومت شترمرغ در برابر نوسانات دمایی (۱۵- تا ۵۰+) درجه سانتیگراد مناسب برای مناطق سردسیر و گرمسیر

 

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
 
  نظرسنجي
نظر شما در مورد این پرتال چیست؟

 

تعداد جوابها : 1201

عالی : 79%
خوب : 2%
متوسط : 1%
ضعیف : 18%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 46
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 46

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 4408202
Visitors بازديد هاي امروز: 137
Visitors بازديد هاي ديروز: 1433
Copyright (c) 1399/08/07 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا